Rozpoczęły się wakacje, a to dla wielu wyraźny sygnał, że wreszcie można nieco zwolnić codzienne tempo życia. Czekasz na zaplanowany urlop? Z pewnością wcielisz się w rolę fotografa, by z pomocą obiektywu wykonać jak najwięcej ujęć. Jakich błędów unikać? Dowiedz się, jak robić zdjęcia na wakacjach, by przywieźć do domu najpiękniejsze wspomnienia.
Błąd nr 1: Brak przygotowania technicznego
Spójrzmy na to całościowo. Nie ma znaczenia, czy robisz zdjęcia nowoczesną lustrzanką, starszym kompaktem, czy telefonem komórkowym – jakość zdjęć zależy głównie od Twoich umiejętności obsługiwania się sprzętem. Warto poznać podstawowe ustawienia i parametry aparatu, by wiedzieć, jaki kryje w sobie potencjał.
Druga sprawa to czas, którego potrzebujesz, by zrobić zdjęcie. Widzisz świetny kadr? W pośpiechu wyciągasz z torby telefon/aparat, zdejmujesz osłonkę z obiektywu, starasz się złapać moment. Właśnie przeleciała Ci okazja na świetną fotkę. Pomysłowe zdjęcia z wakacji mogą powstawać nawet w biegu, ale musisz być cały czas w gotowości. Nie trzymaj sprzętu na dnie torby – zapewnij sobie do niego błyskawiczny dostęp, przewieszając aparat przez ramię, a smartfona trzymając w kieszeni.
Błąd nr 2: Używasz wyłącznie trybu manualnego
Pokonujesz wiele kilometrów każdego dnia, dzielnie znosząc upał i tłumy wokół, byle tylko złapać najlepszy kadr. Już myślisz o tym, że po powrocie do domu wywołasz doskonałe odbitki, do których zakupisz nowy album na zdjęcia. Teraz mocno skupiasz się na każdej fotografii, wykorzystując do tego tryb manualny.
Stop! Wakacyjny czas przeznacz dla swoich bliskich. Zdjęcia powstałe w trybie automatycznym będą wyglądać równie profesjonalnie – w smartfonach znajdziesz mnóstwo filtrów, które wycisną z fotki wszystko, co najlepsze.
Błąd nr 3: Robisz zdjęcia w pełnym słońcu
To oczywiste, że nie będziesz czekać do zachodu słońca, by wyjść w teren i porobić kilka zdjęć. Większość wycieczek i tak odbywa się za dnia. Między godziną 10 a 15 słońce znajduje się zazwyczaj wysoko na niebie, rzucając na postacie niekorzystny cień. W rezultacie osoby pozujące do zdjęcia mają mocny kontrast na twarzy, szczególnie pod oczami i nosem.
Jak robić zdjęcia w pełnym słońcu? Szukaj zacienionych miejsc, gdzie będziesz mądrze korzystać ze światła. Najlepiej będzie, gdy przeznaczysz godziny przedpołudniowe na wypoczynek, by później wybrać się na zwiedzanie okolic. Wykorzystaj złotą godzinę, czyli mniej więcej 60 minut tuż przed zachodem słońca, kiedy światło sprawia, że ostre kontury miękną i zyskują piękny charakter.
Błąd nr 4: Nie różnicujesz kadrów
Przebywasz w bajecznym miejscu, które zachwyca urokiem? Staraj się je uchwycić z kilku perspektyw. Wielu fotografów amatorów ma swoje przyzwyczajenia, których trudno się wyzbyć. Linia horyzontu zawsze w połowie kadru, zdjęcia osób tylko od pasa w górę, by utrwalić uśmiech na twarzy – jeśli przejrzysz 30 takich fotek, szybko uznasz je za nudne.
Wykonuj zdjęcia, z których powstanie wyjątkowy Sharebook – pełen różnorodnych zdjęć robionych z innej perspektywy i o różnych porach dnia.
Nie masz pomysłu na swoją fotograficzną historię? Doradzam sposób na ciekawe zdjęcia: pokaż szeroki plan okolicy, wykonaj kilka zbliżeń na pobliskie detale, wykonaj portret, zrób zbliżenie na dłoń pełną muszelek, wykorzystaj też tryb makro. W ten sposób pokażesz jedno miejsce w kilku odsłonach – taka kompozycja będzie zachwycać długo po zakończonym urlopie.
Błąd nr 5: Nie dbasz o tło
Czasem tak bardzo skupiasz się na postaci z pierwszego planu, że zapominasz o tym, co znajduje się za nią. Dopiero po wywołaniu odbitek okazuje się, że tło jest zabałaganione i równie ostre, jak osoba na zdjęciu. Wyraźnie widać nieestetycznie stojący kosz na śmieci czy znaki drogowe. Jak tego uniknąć? Czasem jest to kwestia kilku kroków w bok lub zmiana perspektywy pionowej. Używaj też trybu portretowego, który delikatnie rozmyje tło znajdujące się za postacią na zdjęciu. Znajdziesz go zarówno w aparacie, jak i w telefonie.
Błąd nr 6: Ustawiasz bliskich do zdjęcia
Jeśli jeszcze tego nie wiesz – spontanicznie wykonywane zdjęcia są o wiele ciekawsze od pozowanych. Emocje, jakie malują się na twarzach, są szczere, w przeciwieństwie do wymuszonego uśmiechu, który każesz swoim bliskim wymalować na twarzy po raz czterdziesty tego dnia.
Jak pozować do zdjęć z wakacji? Zamiast tradycyjnej, dość sztywnej postawy, poproś, by osoba pozująca uklękła, stanęła bokiem lub oparła jedną rękę na biodrze. Opcji jest naprawdę sporo! Można rozłożyć ramiona w geście symbolizującym wolność lub wetknąć dłonie we włosy. Pozbądź się monotonii w swoich kadrach i pozwól bohaterom zdjęć nieco zaszaleć.
Błąd nr 7: Nie stosujesz zasady trójpodziału
Poznaj zasady kadrowania, dzięki którym Twoje zdjęcia będą wyglądać o wiele lepiej. Nie pozwól, by w Twoje fotki wkradł się chaos - stosuj zasadę trójpodziału wszędzie, gdzie to tylko możliwe. O co chodzi? Kiedy celujesz obiektywem w jakieś miejsce, oczyma wyobraźni podziel kadr na dwie poziome i dwie pionowe linie. Miejsca ich przecięcia to tzw. mocne punkty, w których powinny znaleźć się ciekawe obiekty. W wielu urządzeniach możesz włączyć siatkę trójpodziału, co ułatwi Ci kadrowanie. Wspomniane mocne punkty to miejsca, na które w pierwszej kolejności pada wzrok. Zainteresuj swoich odbiorców doskonałymi fotkami!
Błąd nr 8: Nie trzymasz poziomu
Fotografujesz panoramę gór czy nadmorski horyzont? Postaraj się, by jego linia przebiegała prosto od krawędzi do krawędzi zdjęcia. Przekrzywiony kadr jest powszechnym błędem – popracuj nad tym przy najbliższej okazji.
Czy jest coś, czego nie wolno fotografować? Ostrożnie kadruj miejsca, w których jest dużo turystów. Jeśli stawiasz na fotografię uliczną, zawsze pytaj lokalnych mieszkańców o pozwolenie na wykonanie zdjęcia. Nie każdy czuje się komfortowo w obcym obiektywie. Chcesz poznać więcej wskazówek dotyczących robienia dobrych ujęć? Polecam wpis o jakościowych fotografiach w podróży. Teraz na pewno wrócisz do domu z bagażem pięknych kadrów oraz wspomnień.